1

Zasady profilaktyki i leczenia złamań osteoporotycznych – Aktualizacja 2012

Najświeższa aktualizacja Zasad profilaktyki, rozpoznawania, i leczenia osteoporotycznych złamań kości która ukazała się w Ortopedii, Traumatologii i Rehablitacji.

Zasady, autorstwa Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Prof. P. Małdyka oraz Prof. A. Góreckiego i Prof E. Czerwińskiego, są efektem Spotkania Panelu Ekspertów, które miało miejsce w Kolobrzegu w maju 2011 roku.




E-biuletyn, lipiec/2014

E-biuletyn, lipiec/2014
MIĘDZYNARODOWY KURS IOF-ISCD. PODSTAWY OSTEOPOROZY – DENSYTOMETRIA, DIAGNOSTYKA I LECZENIE, 11-12 KWIETNIA 2014, SZCZYRK

W dniach 11-12.04.2014 w Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo” w Szczyrku odbył się jubileuszowy, XX Kurs Diagnostyki i Leczenia Osteoporozy. Tegoroczna edycja Kursu miała charakter wyjątkowy – Kurs zyskał rangę międzynarodową, tj. został zorganizowany pod auspicjami International Osteoporosis Foundation oraz International Society for Clinical Densitometry, w oparciu o materiały otrzymane z tych organizacji. Spośród 123 zarejestrowanych Uczestników, aż 98 zdecydowało się na zdawanie egzaminu Attestation of Achievement. Wysoki odsetek zdanych egzaminów (76 na 79 osób, które pisały zaraz po zakończeniu wykładów), zdaje się potwierdzać tezę o wysokim poziomie merytorycznym Kursu. Uczestnicy w ciągu 14 godzin wykładów i warsztatów poszerzali wiedzę dotyczącą diagnostyki oraz leczenia osteoporozy. Szczególny nacisk położono na nowoczesne, holistyczne podejście do leczenia Pacjenta oraz na współczesne możliwości terapeutyczne. Pełna treść podsumowania jest dostępna na naszej stronie, a my już dzisiaj zachęcamy do udziału w VI. Środkowo Europejskim Kongresie Osteoporozy i Osteoartrozy, który odbędzie się w Krakowie w dniach 25-26 września 2015r.

ZNAMY JUŻ TEMAT PRZEWODNI TEGOROCZNEJ EDYCJI ŚWIATOWEGO DNIA OSTEOPOROZY

20 października każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy. Tegorocznym tematem przewodnim jest Osteoporoza u mężczyzn. Wbrew obiegowej opinii, że jest to choroba kobiet, osteoporoza dotyka także mężczyzn. Faktem jest, że prawdopodobieństwo złamania kości z powodu zachorowania na tą właśnie chorobę jest większe niż zachorowanie na raka prostaty! Kolejnymi mitami z jakimi rozprawia się tegoroczna kampania są te mówiące o osteoporozie jako naturalnej konsekwencji starzenia się, czy o tym, że osteoporoza w minimalnym stopniu oddziałuje na mężczyzn i ich rodziny. Zachęcamy do lektury faktów obalających powyższe mity, dostępnych na stronie http://www.iofbonehealth.org/news/dispelling-myths-osteoporosis-men

HELICOBACTER PYLORI A OSTEOPOROZA

Obecność tej bakterii zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B czy wrzody trawienne. Obecnie wiadomo również, że odpowiada ona za ok. 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Ale czy istnieje korelacja pomiędzy H. pylori a zwiększonym ryzykiem osteoporozy? Wiemy, że zakażenie może prowadzić do przewlekłej lokalnej i ogólnoustrojowej odpowiedzi immunologicznej. Będący jej następstwem wzrost cytokin prozapalnych może mieć wpływ na resorpcję kości i może zwiększać ryzyko osteoporozy. Aby zweryfikować tę hipotezę, przeprowadzono analizę retrospektywną historii chorób pacjentek powyżej 65 r.ż. z zaburzeniami górnej części przewodu pokarmowego. Analiza wykazała, że w badanej grupie osteoporoza była istotnie związana z zakażeniem H. pylori. Całość artykułu dostępna pod adresem http://www.hindawi.com/journals/grp/2014/814756/

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA W KALENDARIUM

W Polsce:

I Konferencja Naukowa „Witamina D – eliksir zdrowia”
11.07.2014, Warszawa

XXII Kongres Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
3-5.09.2014, Katowice

40 Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego
17-21.09.2014, Wrocław

Uwaga! W ramach Zjazdu, we współpracy z Europejską Fundacją Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych oraz Polskim Towarzystwem Osteoartrologii, odbędzie się Sesja dotycząca złamań niskoenergetycznych. Swój udział potwierdzili już wybitni wykładowcy z kraju i zagranicy, tacy jak prof. K. Dreinhöfer, prof. G. Holzer, prof. G. Maalouf, prof. E. McCloskey oraz prof. E. Czerwiński. Więcej informacji wkrótce na naszym Portalu.

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Sekcji Chorób Metabolicznych Kości Dzieci i Młodzieży przy PFO
26-27.09.2014, Łódź

VI Spotkanie na temat stopy i stawu skokowo-goleniowego
2-4.10.2014, Jastarnia

Na świecie:

3rd FFN Global Congress 2014
4-6.09.2014, Madryt, Hiszpania

REHACARE 2014 – Międzynarodowe Targi Rehabilitacji
24-27.09.2014, Dusseldorf, Niemcy

7th International Conference on Osteoporosis and Bone Researchs
16-19.10.2014, Xiamen, Chiny

Pozostałe Kongresy

red wydania mgr Kamila Boczoń, mgr Małgorzata Berwecka




Znany jest już temat tegorocznego Światowego Dnia Osteoporozy 2014

International Osteoporosis Foundation opublikowalo temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Osteoporozy. W tym roku kampania z hasłem Real Men: Build their Strenght from Within skupiać się będzie na osteoporozie wśród mężczyzn.
Broszura dla pacjentów (w języku angielskim) dotycząca osteoporozy dla mężczyzn dostępna jest
tutaj.

Broszura dla Towarzystw skupiających pacjentów i/lub specjalistów medycyny (w języku angielskim) zainteresowanych włączeniem się w obchody Światowego Dnia Osteoporozy 2014 dostępna jest pod adresem www

Na stronie pod adresem www (wersja angielska) istnieje możliwość przeprowadzenia krótkiego testu określającego ryzyko wystąpienia osteoporozy u danego pacjenta po odpowiedzeniu przez niego na serię prostych pytań.




40 Zjazd Naukowy PTOiTr – sesja o złamaniach niskoenergetycznych

Zapraszamy wszystkich uczestników 40 Zjazdu Ortopedów i Traumatologów do udziału w sesji dotyczącej problemu złamań osteoporotycznych dnia 19.09.2014 w sali C. Szczegółowy program sesji w załączeniu.

Organizatorami sesji są:
– Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych,
– Polskie Towarzystwo Osteoartrologii,
– Zakład Chorób Kości i Stawów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum

PROBLEMY LECZENIA ZŁAMAŃ NISKOENERGETYCZNYCH
Moderatorzy: Małdyk P., Czerwiński E.

1. Maalouf G.:
    Surgery of fractures in osteoporotic bone. Lebanon (Bejrut) – 20 min.
2. McCloskey E.:
    Prevention of new fractures. FLS. United Kingdom (Sheffield) – 20 min.
3. Dreinhöfer K.:
    Fragility fractures – multidisciplinary approach as a prerequisite for survival and mobility. Germany (Berlin) – 15 min.

4. Maalouf G.:
     Atypical femoral fractures. Lebanon
(Bejrut) – 15 min.
5. Czerwiński E.: 
     Zrost kostny oraz farmakoterapia osteoporozy. Polska (Kraków) – 20 min.

Szczegółowe informacje odnośnie Zjazdu pod adresem www.