1

E-biuletyn, październik/2018

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY

20 PAŹDZIERNIKA 2018

WIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY?

DLACZEGO JEST TAK WAŻNY?

mięśniowo-szkieletowych wśród lekarzy, polityków, mediów i ogółu społeczeństwa. Światowy Dzień Osteoporozy wspiera akcje krajowych stowarzyszeń pacjentów chorujących na osteoporozę z całego świata, których działalność jest prowadzona w ponad 99 krajach. Głównym organizatorem obchodów jest International Osteoporosis Foundation (IOF).

Nagłośnienie Dnia Osteoporozy obejmuje również szeroko zakrojoną kampanię promocyjną z wykorzystaniem dostępnych mediów społecznościowych (Facebook, www.facebook.com/worldosteoporosisday, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube, Google+)

PRZYDATNE FAKTY NA TEMAT OSTEOPOROZY.

Czy wiesz że?

W Polsce obecnie mieszka 2 700 000 osób ze złamaniem osteoporotycznym. Określamy ten stan mianem cichej epidemii!

·hospitalizacji niż rak piersi, zawał i wiele innych chorób

·

·

·

·

·

·

·do 9 milionów złamań rocznie

·

·

·

·

·

KAMPANIA 2018


Zmień postrzeganie

 

NIE POZOSTAWIAJ ZDROWIA SWOICH KOŚCI PRZYPADKOWI.

Osteoporoza to choroba która osłabia kości i sprawia że są bardziej podatne na złamania. Na świecie złamania spowodowane osteoporozą (tzw. złamania typu fragility lub niskoenergetyczne) dotykają 1/3 kobiety i 1/5 mężczyzn po 50. roku życia. Są one przyczyną bólu, niepełnosprawności, utraty niezależności i przedwczesnej śmierci milionów osób. Każde złamanie kręgosłupa może prowadzić do ostrego, chronicznego bólu pleców, utraty wzrostu, zwiększenia kifozy piersiowej (zgięcia pleców – tzw. wdowi garb) i ograniczonej ruchomości.

ZŁAMANIA SĄ ŚWIATOWYM PROBLEMEM.

NIEDOSTATECZNE DIAGNOZOWANIE I LECZENIE ZŁAMAŃ KRĘGOSŁUPA.

OSTEOPOROZA NIE GRA FAIR.

Złamania osteoporotyczne kręgosłupa są prawie dwa razy częstsze niż inne złamania spowodowane osteoporozą i występują u 30 do 50% osób po 50 roku życia.

Poważne, długotrwałe następstwa złamań osteoporotycznych mogą drastycznie zmniejszyć twoją niezależność fizyczną i jakość życia.

  na zahamowanie spadku gęstości mineralnej kości. Najlepiej by farmakoterapia wraz z ćwiczeniami fizycznymi i zmianą stylu życia zostały wprowadzone tak szybko, jak to tylko możliwe.

Skuteczna terapia może w ciągu 6-12 miesięcy zmniejszyć ryzyko złamań kręgosłupa o 50-80%.

JUŻ DOZNAŁEŚ ZŁAMANIA? – NIE DOPUŚĆ DO KOLEJNEGO.

Każdy pacjent po 50 roku życia zgłaszający się ze świeżym rozpoznanym złamaniem kręgosłupa jest narażony na wysokie ryzyko kolejnego złamania i powinien zostać poddany badaniu w kierunku osteoporozy i terapii. Powinno to nastąpić w przeciągu 3 tygodni od diagnozy. To szczególnie istotne, ponieważ w ciągu pierwszego roku po złamaniu ryzyko ponownego złamania w obrębie kręgosłupa lub w innej lokalizacji zwiększa się drastycznie. W wypadku braku leczenia w ciągu roku ok. 20% kobiet doświadczy kolejnego złamania kręgosłupa. Diagnostyka obrazowa dostarczy ważnych informacji o twoim złamaniu i pozwoli lekarzowi ocenić czy złamanie jest nowe (ostre) czy starsze (chroniczne). Rentgen jest najpopularniejszą metodą diagnozowania złamań kręgosłupa. Skany DXA z VFA (Vertebral Fracture Assessment) także są stosowane w diagnostyce złamań kręgowych.

USTAL CAŁOŻYCIOWY PLAN DLA ZDROWIA TWOICH KOŚCI

NIE CZEKAJ Z LECZENIEM OSTEOPOROZY NA ZŁAMANIE.

PROWADŹ STYL ŻYCIA ZDROWY DLA KOŚCI

Wpłynie to na wzmocnienie kości i zmniejszanie ryzyka złamań. Wykonuj regularnie ćwiczenia z obciążeniem i wzmacniające mięśnie, stosuj zdrową zbilansowaną dietę bogatą w wapń, witaminę D i białko. Unikaj palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu.

MIEJ ŚWIADOMOŚĆ INDYWIDUALNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA

 

POPROŚ LEKARZA O OCENĘ STANU ZDROWIA KOŚCI

Dla kobiet dobry moment na ocenę zdrowia kości to menopauza. Niezależnie od wieku, jeżeli występują u ciebie czynniki ryzyka złamania nie wahaj się poprosić lekarza o więcej informacji i testów.

PRZYJMUJ LEKI WZMACNIAJĄCE TWOJE KOŚCI

  złamania osteoporotycznego lub twój lekarz stwierdził, że z innych powodów istnieje wysokie ryzyko złamania, zostaną ci prawdopodobnie przepisane leki ograniczające ryzyko przyszłych złamań. Upewnij się, że bierzesz leki zgodnie z zaleceniami, a jeśli martwią cię jakieś efekty uboczne porozmawiaj ze swoim lekarzem. Kontynuując leczenie chronisz kości przed niebezpiecznymi i potencjalnie zagrażającymi życiu złamaniami.

ZAPOBIEGAJ UPADKOM

Jeśli masz słabe kości musisz dodatkowo chronić się przed upadkami, między innymi wykonując ćwiczenia poprawiające siłę mięśniową i równowagę, badając wzrok i odpowiednio zabezpieczając swój dom.

Okaż wsparcie w walce z osteoporozą –
ubierz się na biało 20 października!

WIĘCEJ INFORMACJI O OSTEOPOROZIE ZNAJDZIESZ NA STRONIE

WWW.OSTEOPOROZA.PL

 

VII ŚRODKOWO EUROPEJSKI KONGRES 
OSTEOPOROZY I OSTEOARTROZY

1 października 2018 rozpoczęła się rejestracja na Kongres.

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ NA:

Podczas Kongresu przedstawione zostaną doniesienia łączące osteoporozę z endokrynologią, nefrologią, a także układowymi chorobami tkanki łącznej. Szczególną uwagę poświęcimy wielodyscyplinarnemu spojrzeniu na kość w aspekcie upadków i złamań. Nowościami VI Kongresu Osteoporozy będą: sarkopenia i próba odpowiedzi na pytanie, czy jest to jedna, wspólna choroba z osteoporozą oraz możliwości i zalety wdrożenia w Polsce Systemu Zapobiegania Złamaniom, który z powodzeniem funkcjonuje już w innych krajach. Zgodnie z wieloletnią tradycją odbędą się również dyskusja okrągłego stołu oraz warsztatowe spotkania z ekspertami.

Reginster, H. Resch. Językiem wykładowym będzie polski i angielski.

Głównymi organizatorami Kongresu są Polskie Towarzystwo Osteoartrologi (PTOA) oraz Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych (EFOM).

Więcej informacji na www.osteoporoza.pl

 

Kalendarz Zjazdów 2018

VI WIERZEJEWSKIEGO SYMPOZJUM STAWU BIODROWEGO 
19-20.10.2018, Warszawa 

FOOT & ANKLE – CURRENT CONCEPT 
19-20.10.2018, Wrocław 

V SYMPOZJUM LECZENIE ZACHOWUJĄCE STAW BIODROWY: ARTROSKOPIA, CHIRURGIA MAŁOINWAZYJNA, FIZJOTERAPIA
 
26-27.10.2018, Pabianice 

II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA – INTERNA DLA REZYDENTÓW 
16-17.11.2018, Kraków 

5th INTERNATIONAL SPORTS & ARTHRITIS MSK CONFERENCE
 
16-17.11.2018, Gdańsk 

KNEE MASTER 2018

24.11.2018, Warszawa 

ORTHOPAEDICS AND TRAUMATOLOGY EASTERN CONVENTION 
6-8.12.2018, Poznań 

VII KONFERECNJA POST EULAR & ACR 
7-8.12.2018, Poznań 

6TH CONGRESS ON CONTROVERSIES, DEBATES & CONSENSUS IN BONE, MUSCLE & JOINT DISEASES 
8.-10.11.2018, Bangkok, Tajlandia 

7th ASIA- PACIFIC OSTEOPOROSIS CONFERENCE – IOF REGIONAL 2018
 
28.11-01.12.2018, Sydney, Australia 

OSTEOPOROSIS CONFERENCE 2018
 
02-04-12.10.2018, Birmingham, Wielka Brytania 





E-biuletyn, kwiecień/2019

E-biuletyn, kwiecień/2019

VII ŚRODKOWO EUROPEJSKI KONGRES
OSTEOPOROZY I OSTEOARTROZY
 
XIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii i Polskiej Fundacji Osteoporozy Kraków,
27-28.09.2019
 

Termin zgłaszania prac – 30.04.2019r
Zostało tylko 2 tygodnie !!!
 
       Zapraszamy do udziału w nadchodzącym VII. ŚRODKOWO EUROPEJSKIM KONGRESIE OSTEOPOROZY I OSTEOARTROZY, który odbędzie się w Krakowie, w dniach 27-28.09.2019. Obrady będą miały miejsce w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Krupniczej 33. Otwarcie kongresu nastąpi 27.09.19 (piątek), o godz. 9.00, obrady zostaną zakończone w sobotę, 28.09.19, godz. 18.00. Z przyjemnością informujemy, że w uznaniu dotychczasowych osiągnięć VII. Kongres odbędzie się pod auspicjami International Osteoporosis Foundation (IOF) – jednej z największych organizacji zajmujących się chorobami mięśniowo -szkieletowymi. IOF skupia 240 Towarzystw w 99 krajach na całym świecie. Głównymi tematami poruszanymi podczas Kongresu będą: osteoporoza, osteoartroza i sarkopenia.

Program Kongresu dostępny jest TUTAJ

Udział w Kongresie zadeklarowali czołowi polscy oraz zagraniczni eksperci w wymienionych dziedzinach, m. in. profesorzy: C. Cooper, J. Kanis, S.Papapoulos, J-Y. Reginster. Zaproszeni prelegenci z kraju i zagranicy wygłoszą referaty programowe. Uczestnicy będą prezentować swoje doniesienia w formie krótkich referatów i plakatów. Językiem wykładowym jest polski i angielski. Wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie.

 

ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI ONLINE 
 
REJESTRACJA ONLINE
 

Przypominamy, że niższa opłata rejestracyjna obowiązuje tylko do
31. maja 2019 r

ZGŁASZANIE PRAC NA KONGRES
 
Zapraszamy do zgłaszania doniesień naukowych, które zostaną anonimowo poddane ocenie dwóch niezależnych recenzentów. Najlepsze prace zostaną zakwalifikowane do zaprezentowania w formie plakatu lub wykładu. Moduł online do zgłaszania prac wraz z regulaminem dostępny jest na www.kongres.osteoporoza.pl
 

Termin zgłaszania prac upływa 30. kwietnia 2019

WAŻNE DATY
 
Nadsyłanie streszczeń

Wczesna rejestracja

Rezerwacja hoteli

30.04.2019r

31.05.2019r.

15.08.2019r.

 
 
Rezerwacji miejsc noclegowych można dokonywać poprzez stronę https://osteoporoza2019.jordan.pl/pl/hotele
 

KONTAKT
 
Komitet Organizacyjny
VII Środkowo Europejski Kongres Osteoporozy i Osteoartrozy
ul. Kopernika 32
31-501 Kraków
Tel.: (48) 884 085 533
e-mail: krakow@osteoporoza.pl
 

ROMOSOZUMAB ZATWIERDZONY PRZEZ FDA
DO LECZENIA OSTEOPOROZY POMENOPAUZALNEJ

 
M. Berwecka, Tłumaczenie Biuletynów FDA z 9.04.2019
https://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm635653.htm
 
 
      Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)* zatwierdziła Romosozumab w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie z wysokim ryzykiem złamania kości – ze złamaniem osteoporotycznym w wywiadzie lub wieloma klinicznymi czynnikami ryzyka złamania lub z nietolerancją innych terapii osteoporozy lub u których terapie te okazały się nieskuteczne. W USA na osteoporozę cierpi ponad 10 milionów osób, najczęściej kobiet po menopauzie. Pacjenci z osteoporozą mają osłabione kości, które są bardzo podatne na złamania.
     Romosozumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym, które blokuje działanie białka sklerostyny i działa głównie na drodze stymulacji kościotworzenia. Więcej informacji
 
 
 
 

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA W KALENDARIUM
Download images

W Polsce:

7 Ogólnopolski Kongres Starzenia Się – Pacjent 65+ w codziennej praktyce
17-18.05.2019, Sopot

Kontrowersje i postępy w reumatologii – Kraków 2019
23-25.05.2019, Kraków

III Bałtyckie Spotkanie Ortopedyczne
23-25.05.2019, Gdańsk 

Wiosenno-letnia Szkoła Tyreologii
14-15.06.2019, Gdynia

VII Środkowo Europejski Kongres Osteoporozy i Osteoartrozy
27-28.09.2019, Kraków

VII Ogólnopolska Konferencja Pułapki Codziennej Praktyki Lekarskiej
27-28.09.2019, Poznań

VIII Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej
11-13.10.2019, Wrocław

Ogólnopolski Kongres Starzenia cz. 2 – geriatria, ortopedia, reumatologia
18-19.10.2019, Kraków

 Na świecie:

20th EFORT Congress
5-7.06.2019, Lizbona, Portugalia

EULAR 2019
12-15.06.2019, Madryt, Hiszpania

The European Congress on Osteoporosis and Bone Diseases – BONE 2019
27-28.06.2019, Londyn, Wielka Brytania

ASBMR 2019
20-23.09.2019, Orlando, USA

40th SICOT Orthopaedic Congress
5-7.12.2019, Muscat, Oman


Redakcja wydania: mgr Małgorzata Berwecka, mgr Maja Warzecha



E-biuletyn, marzec/2019

 

      Zapraszamy do udziału w nadchodzącym VII. ŚRODKOWO EUROPEJSKIM KONGRESIE OSTEOPOROZY I OSTEOARTROZY, który odbędzie się w Krakowie, w dniach 27-28.09.2019. Obrady będą miały miejsce w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Krupniczej 33. Otwarcie kongresu nastąpi 27.09.19 (piątek), o godz. 9.00,  obrady zostaną zakończone w sobotę, 28.09.19, godz. 18.00. Z przyjemnością informujemy, że w uznaniu dotychczasowych osiągnięć VII. Kongres odbędzie się pod auspicjami International Osteoporosis Foundation (IOF) – jednej z największych organizacji zajmujących się chorobami mięśniowo -szkieletowymi.  IOF skupia 240 Towarzystw
w 99 krajach na całym świecie. Głównymi tematami poruszanymi podczas Kongresu będą: osteoporoza, osteoartroza i sarkopenia. Program Kongresu dostępny jest na:

http://www.kongres.osteoporoza.pl/pl_program_ramowy.php

 

 

 

Udział w Kongresie zadeklarowali czołowi polscy oraz zagraniczni eksperci 
w wymienionych dziedzinach, m. in. profesorzy. C. Cooper, J. Kanis,  S.Papapoulos,
J-Y. Reginster. Zaproszeni prelegenci z kraju i zagranicy wygłoszą referaty programowe. Uczestnicy będą prezentować swoje doniesienia w formie krótkich referatów i plakatów. Językiem wykładowym jest polski i angielski. Wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie.

REJESTRACJA ONLINE
https://osteoporoza2019.jordan.pl/pl/rejestracja

 

Przypominamy, że niższa opłata rejestracyjna obowiązuje tylko do

 31. maja 2019 r

ZGŁASZANIE PRAC NA KONGRES:

Zapraszamy do zgłaszania doniesień naukowych, które zostaną anonimowo poddane ocenie dwóch niezależnych recenzentów. Najlepsze prace zostaną zakwalifikowane do zaprezentowania w formie plakatu lub wykładu. Moduł online do zgłaszania prac wraz z regulaminem dostępny jest na:

http://www.kongres.osteoporoza.pl/pl_zgloszenie_streszczenia.php

 

Termin zgłaszania prac upływa  30. kwietnia 2019

 

WAŻNE DATY
Nadsyłanie streszczeń           30.04.2019r.
Wczesna rejestracja               31.05.2019r.
Rezerwacja hoteli                   15.08.2015r.

Rezerwacji miejsc noclegowych można dokonywać poprzez stronę https://osteoporoza2019.jordan.pl/pl/hotele

KONTAKT:
Komitet Organizacyjny
VI Środkowo Europejski Kongres
Osteoporozy i Osteoartrozy
ul. Kopernika 32
31-501 Kraków
Tel.: (48) 884 085 533
e-mail:
krakow@osteoporoza.pl

 

Krytyczny Raport Grupy Roboczej ASBMR na temat efektywność  
i bezpieczeństwo przezskórnej wertebroplastyki i kyfoplastyki.

Tłumaczenie abstraktu

Zabiegi przezskórnej wertebroplastyki i kyfoplastyki są  to jedne z metod leczenia bólu u pacjentów którzy doznali złamania kręgów. Jednak brak konsensusu co do ich skuteczności i bezpieczeństwa każe zastanowić się  nad kryteriami, na podstawie których  lekarze powinni podejmować decyzje o wyborze metod postępowania. Aby ostatecznie rozwiać wszystkie wątpliwości American Society for Bone and Mineral Research (ASBMR) powołało Grupę Roboczą,  której zadaniem było znalezienie  odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania augmentacji kręgów oraz innych metod niefarmakologicznego leczenia złamań. Efektem pracy Grupy jest opublikowany w Journal of Bone and Mineral Research w 2019r. raport zawierający szczegółowe ustalenia i rekomendacje ASBMR.

Grupa Robocza ASBMR stwierdza że:

1.U pacjentów z ostrym, bolesnym złamaniem kręgów, wertebroplastyka przezskórna nie daje widocznych klinicznie istotnych korzyści w porównaniu z placebo, niezależnie od czasu trwania i nasilenia bólu.

2.Brak jest wystarczających dowodów wskazujących na przewagę kyfoplastyki nad leczeniem nieoperacyjnym, wertebroplastyką przezskórną czy stentowaniem trzonów kręgowych.

3.Istnieją ograniczone dowody pozwalające na określenie ryzyka wystąpienia złamań kręgów lub poważnych działań niepożądanych związanych z przezskórną wertebroplastyką lub kifoplastyka.

4.Brak jest rekomendacji odnośnie skutków negatywnych, jednak nie można takowych wykluczyć

5.W przypadku pacjentów z ostrym, bolesnym złamaniem kręgów nie jest jasne, czy ustabilizowanie kręgosłupa w gorsecie wpływa na sprawność fizyczną, jakość życia lub  późniejsze wystąpienie niepełnosprawności.

6.Ćwiczenia mogą poprawić mobilność oraz wpłynąć na obniżenie  bólu i strachu  przed upadkiem, ale nie ograniczają upadków lub złamań u osób które doznały złamania kręgowego.

7.Rutynowe stosowanie augmentacji kręgów nie jest obecnie poparte dowodami. Pacjenci, którym proponuje się tę metodę leczenia, powinni zostać w pełni poinformowani o tych ustaleniach.

8.Leki przeciw osteoporozie zmniejszają ryzyko wystąpienia kolejnych złamań kręgów
 o 40–70%

9.W zaleceniach badawczych – zarówno ogólnych  jak  i specyficznych dla poszczególnych interwencji  -  Grupa Robocza  podkreśla potrzebę ograniczenia błędów systematycznych oraz zajęcia się wadami metodologicznymi w projektowaniu badań i gromadzeniu danych.  Obejmuje to potrzebę zwiększenia liczebności badanych grup, danych na temat poważnych efektów ubocznych, włączenie grup kontrolnych placebo i  większej liczby badań na temat interwencji niefarmakologicznych.

Pełna treść raportu w wersji angielskiej dostępna jest na:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/jbmr.3653

 

 

KALENDARIUM WYDARZEŃ:

W POLSCE:  

Top Medical Trends 2019

22-24.03.2019, Poznań

X Konferencja Trendy w Reumatologii – na przełomie 2018/2019

28-29.03.2018, Wrocław

7 Ogólnopolski Kongres Starzenia Się – Pacjent 65+ w codziennej praktyce

17-18.05.2019, Sopot

Kontrowersje i postępy w reumatologii – Kraków 2019

23-25.05.2019, Kraków

9. III Bałtyckie Spotkanie Ortopedyczne

23-25.05.2019, Gdańsk

12. Wiosenno-letnia Szkoła Tyreologii

14-15.06.2019, Gdynia

VII Środkowo Europejski Kongres Osteoporozy i Osteoartrozy

27-28.09.2019, Kraków

VII Ogólnopolska Konferencja Pułapki Codziennej Praktyki Lekarskiej

27-28.09.2019, Poznań

VIII Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

11-13.10.2019, Wrocław

 Ogólnopolski Kongres Starzenia cz. 2 – geriatria, ortopedia, reumatologia

18-19.10.2019, Kraków

 

ZA GRANICĄ

WCO-IOF-ESCEO 2019

4-7.04.2019, Paryż, Francja

20th EFORT Congress

5-7.06.2019, Lizbona, Portugalia

EULAR 2019

12-15.06.2019, Madryt, Hiszpania

The European Congress on Osteoporosis and Bone Diseases – BONE 2019

27-28.06.2019, Londyn, Wielka Brytania

ASBMR 2019

20-23.09.2019, Orlando, USA

40th SICOT Orthopaedic Congress

5-7.12.2019, Muscat, Oman




ROMOSOZUMAB ZATWIERDZONY PRZEZ FDA DO LECZENIA OSTEOPOROZY POMENOPAUZALNEJ

 

         Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)* zatwierdziła Romosozumab w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie z wysokim ryzykiem złamania kości – ze złamaniem osteoporotycznym w wywiadzie lub wieloma klinicznymi czynnikami ryzyka złamania lub z nietolerancją innych terapii osteoporozy lub u których terapie te okazały się nieskuteczne. W USA na osteoporozę cierpi ponad 10 milionów osób, najczęściej kobiet po menopauzie. Pacjenci z osteoporozą mają osłabione kości, które są bardzo podatne na złamania. 
Romosozumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym, które blokuje działanie białka sklerostyny i działa głównie na drodze stymulacji kościotworzenia. Jedna dawka romosozumabu składa się z dwóch wstrzyknięć, jednego bezpośrednio po drugim, podawanym raz w miesiącu przez pracownika służby zdrowia. Efektywność Romosozumabu maleje po 12 dawkach, więc nie należy stosować większej ich liczby. Dr Hylton V. Joffe, dyrektor Center for Drug Evaluation and Research’s Division of Bone, Reproductive and Urologic Products oznajmił, że „zatwierdzenie Romosozumabu zapewnia kobietom z osteoporozą pomenopauzalną z grupy wysokiego ryzyka złamania, nowe leczenie, które to ryzyko obniży”. Dodał, że należy pamiętać, że lek ten może zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Dlatego ważne jest, aby starannie dobierać pacjentów do tej terapii, przede wszystkim unikać stosowania go u pacjentów, którzy w ciągu ostatniego roku przebyli zawał serca lub udar mózgu”.

        Bezpieczeństwo i skuteczność Romosozumabu wykazano w dwóch badaniach klinicznych z udziałem łącznie ponad 11 000 kobiet z osteoporozą pomenopauzalną. W pierwszym badaniu rok leczenia Romosozumabem zmniejszył ryzyko wystąpienia nowego złamania kręgowego o 73% w porównaniu z placebo. Ta korzyść utrzymywała się przez drugi rok badania, gdy po zastosowaniu Romosozumabu, przez kolejny rok stosowano leczenie  Denosumabem (inna terapia osteoporozy),  w porównaniu do grupy kontrolnej, której podawano placebo, a następnie Denosumab. W drugim badaniu jeden rok leczenia Romosozumabem, a następnie rok leczenia Alendronianem (inna terapia osteoporozy) zmniejszył ryzyko nowego złamania kręgów o 50% w porównaniu do dwóch lat stosowania samego Alendronianu. Obniżeniu uległo również ryzyko wystąpienia złamań pozakręgowych w porównaniu z leczeniem wyłączni alendronianem. Romosozumab zwiększył ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału serca i udaru w badaniu  z Alendronianem, ale nie w badaniu placebo. Dlatego lek zawiera na opakowaniu ostrzeżenie, że może zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych i nie należy go stosować u pacjentów, którzy mieli zawał serca lub udar w ciągu ostatniego roku. Lekarze powinni również rozważyć, czy korzyści płynące ze stosowania Romosozumabu przeważają nad ryzykiem u osób z innymi czynnikami ryzyka chorób serca i powinni przerwać terapię u każdego pacjenta, który dozna zawału serca lub udaru podczas leczenia.
Częste działania niepożądane Romosozumabu obejmowały bóle stawów i ból głowy. Obserwowano również reakcje w miejscu wstrzyknięcia. FDA udzieliła zgody na Romosozumab firmie Amgen.

*FDA – agencja w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej USA, chroni zdrowie publiczne, zapewniając bezpieczeństwo i skuteczność leków ludzkich i weterynaryjnych, szczepionek i innych produktów biologicznych stosowanych u ludzi oraz urządzeń medycznych.