1

NFZ o zdrowiu: Osteoporoza

PDF z artykułem po polsku

PDF with the article in English




Algorithm for the management of patients at low, high and very high risk of osteoporotic fractures, 2019

Oryginalny artykuł/original article

PDF z artykułem po polsku

PDF with the article in English




Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę – 24.06.2019

Wg szacunków osteoporozę rozpoznaje się u 30% kobiet i ok 8% mężczyzn. Mimo iż proste badanie gęstości kości pozwala określić ryzyko osteoporozy – to wielu pacjentów nigdy na nie nie trafia.

Coraz częściej złamanie będące pierwszym zwiastunem obniżonej gestości kości jest leczone tylko przez ortopedę. Okoliczności towarzysżace złamaniu (upadek, niewielka siła urazu) związane z możliwą chorobą kości są ignorowane, co powoduje że wg Internatinal Ostoeporosis Foundation nawet 78% pacjentów w ogóle nie podejmuje stosownego leczenia (pozwalającego na zapobieżenie złamaniom wtórnym).



Szacuje się, że rzeczywista liczba nieleczonych w Uni Europejskiej w zależności od kraju waha się między 44 a 95%. Złamania będące najpoważniejszą manifestacją choroby są szczególnie groźne dla kobiet. Życiowe ryzyko złamania dla  kobiety 50-letniej wynosi 40% a każde złamanie zwiększa ryzyko kolejnego 2-6 razy. 

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym, na okoliczność tegorocznego Dnia Chorych na Osteoporozę, opracowaniem Prof. E. Czerwińskiego w załączniku poniżej. 




VII Środkowo Europejski Kongres Osteoporozy i Osteoartrozy – 27-28.09.2019, Kraków – PROGRAM KOŃCOWY

Z przyjemnością informujemy, że dostępny jest już Program Końcowy zbliżającego się VII Środkowo Europejskiego Kongresu OP i OA, będącego zwieńczeniem 25 letniej tradycji konferencji osteoporotycznych  w Krakowie. 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym Kongresie Osteoporozy w Krakowie.
Podobnie jak w poprzedniej edycji Kongres objęty został Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tegorocznej edycji Program Naukowy obejmuje 53 wykłady oraz 18 plakatów.
Pełna wersja Programu Naukowego dostępna jest w załączniku poniżej. 

Dodatkowo uczestnicy Kongresu będą mieć możliwość bezpłatnego udziału w warsztatach: 
„Ultrasonograficzna densytometria metodą R.E.M.S. w nowoczesnej diagnostyce osteoporozy”.
Szkolenie odbędzie się pierwszego dnia kongresu w piątek (27.09.19) w godzinach 13.30-14.30.
Prowadzącymi będą Prof. Piotr Leszczyński oraz Dr Cezary Iwaszkiewicz.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na szkolenie. Więcej infomacji pod adresem www.
 





4 Międzynarodowa Konferencja „Witamina D – Minimum, Maximum, Optimum”- objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii

 Z przyjemnością informujemy, że już w październiku w Warszawie odbędzie się „4 Międzynarodowa Konferencja Witamina D…” . Podobnie jak w roku ubiegłym spotkanie odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii. 

Konferencja „Witamina D – minimum, maximum, optimum” już po raz czwarty odbywa się pod patronatem EVIDAS (European Vitamin D Association) w Warszawie. W świetle coraz liczniejszych publikacji poddających w wątpliwość plejotropowe działanie witaminy D idea konferencji szczególnie zyskuje na znaczeniu. Potwierdzenie uczestnictwa przez licznych specjalistów zajmujących się witaminą D stwarza unikalną szansę wymiany wiedzy w ramach platformy doświadczeń jaką stała się cykliczna konferencja „Witamina D – minimum…”.

Tegoroczne obrady odbywają się w Centrum Konferencyjnym Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie w dniach 11-12.10.2019. Patronat naukowy nad konferecją objął Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Organizatorzy zachęcają do czynnego udziału w konferencji poprzez zgłaszanie abstraktów do dnia 31.08.2019

Więcej informacji oraz rejestracja pod adresem www.