1

Refundacja leków na osteoporozę – obwieszczenie Ministra Zdrowia z 20.08.2021

20. sierpnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało „Obwieszczenie … w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1. września 2021 r.”

Lista leków refundowanych stosowanych w leczeniu osteoporozy nie uległa zmianie w porównaniu do obwieszczania z dnia 21 czerwca 2021r.

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ!

Bieżąca aktualizacja leków refundowanych POBIERZ!
Wykład „OSTEOPOROZA W DOBIE PANDEMII” – Prof. E.Czerwiński

Serdecznie zapraszamy na wykład Prof. Edwarda Czerwińskiego pt.: „Osteoporoza w dobie pandemii”, który został zarejestrowany w dniu 8.04.2021 w ramach akcji „Przebadaj swoje kości”.

 

W wykładzie omówiono następujące zagadnienia:
– zwiększenie ryzyka osteoporozy w okresie pandemii

– znaczenie wit. D nie tylko w prewencji osteoporozy, ale również w zapobieganiu infekcji Covid i jej wpływ na przebieg choroby

– wykorzystanie badania densytometrycznego w diagnostyczne osteoporozy

 

Wykład dostępny online 
Refundacja leków na osteoporozę – ostatnie obwieszczenie Ministra Zdrowia

Na stronie Ministerstwa Zdrowia 21.06.2021 zostało zamieszczone nowe obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2021 r.

 

W tabeli zebrano informacje na temat refundacji leków stosowanych w leczeniu osteoporozy.
*************************************POBIERZ *********************************************

 

Szczegółowe informacje na: LINK 

Mobilna wyszukiwarka leków refundowanych: LINK

 
Do Kongresu WCO-IOF-ESCEO pozostały niecałe 2 miesiące!

Tegoroczny Kongres WCO-IOF-ESCEO obędzie się w dniach 26-28.08.2021r. w formie wirtualnej. W ramach Kongresu odbędą się prezentacje ustne i plakatowe, sympozja sponsorowane, wykłady plenarne, sesje eksperckie oraz wystawa firm.  

 

Kongres w liczbach:

  • 16 punktów CME
  • 1024 wybranych abstraktów
  • ponad 30 wykładów ustnych
  • 25 niesponsorowanych sympozjów
  • 10 wykładów plenarnych
  • oraz wiele, wiele więcej…

 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia.
Dostępny program Kongresu: TUTAJ

 

Dla osób zarejestrowanych cały program, łącznie z wystawą firm oraz sesją plakatową będzie dostępny przez co najmniej 3 miesiące!

Możliwość rejestracji na stronie internetowej: TUTAJ

 
Webinar „Jak zapobiegać złamaniom osteoporotycznym w POZ?” dostępny online!

Zapraszamy na wykład Prof. Edwarda Czerwińskiego, specjalisty chirurgii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu „JAK ZAPOBIEGAĆ ZŁAMANIOM OSTEOPOROTYCZNYM W POZ?”, zarejestrowany na Webinarze Konsylium24 w dniu 24.05.2021r.

 

Wykład porusza najważniejsze zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem osteoporozy z punktu widzenia lekarza POZ:
• profilaktyka osteoporozy – suplementacja wapnia i witaminy D,
• podstawowa opieka nad pacjentem z rozpoznaną postępującą osteoporozą,
• identyfikacja chorych, którym grozi złamanie,
• do czego służy kalkulator FRAX?
• jak należy zinterpretować wynik DXA?
• jakie leczenie zaproponować pacjentowi?

 

Wykład można zobaczyć TUTAJ!
Test popup

[popupwfancybox group=”GROUP1″]
Webinar „Jak zapobiegać złamaniom osteoporotycznym w POZ?” już dziś o godzinie 19:00!

Profesor dr hab. n. med. Edward Czerwiński, specjalista chirurgii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz Redakcja serwisu Kompendium24 zaprasza na webinar  zatytułowany: „Jak zapobiegać złamaniom osteoporotycznym w POZ?”. Webinar odbędzie się w poniedziałek (24.05) o godzinie 19:00.

Podczas wydarzenia na żywo zostaną poruszone najważniejsze zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem osteoporozy z punktu widzenia lekarza POZ:
• profilaktyka osteoporozy – suplementacja wapnia i witaminy D,
• podstawowa opieka nad pacjentem z rozpoznaną postępującą osteoporozą,
• identyfikacja chorych, którym grozi złamanie,
• do czego służy kalkulator FRAX?
• jak należy zinterpretować wynik DXA?
• jakie leczenie zaproponować pacjentowi?

W trakcie wykładu będzie możliwość zadawania Prelegentowi pytań.

Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz zapisów znajdziecie Państwo TUTAJ

 

Informacja dla lekarzy niezalogowanych w KONSYLIUM24.PL

Aby wziąć udział w webinarze, należy zarejestrować się w serwisie – można to zrobić, klikając przycisk „Zarejestruj się” na stronie głównej Konsylium24.pl bądź w prawym górnym roku na podstronie Webinaria, a następnie postępując zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami. Lekarze posiadający konto na Konsylium24.pl mogą wziąć udział w webinarze, logując się do serwisu i wchodząc w zakładkę Webinaria.

Sponsorem wydarzenia jest firma Teva.Ruszyła rejestracja na VIII Środkowo Europejski Kongres Osteoporozy i Osteoartrozy

Zapraszamy do udziału w Jubileuszowym, XX Zjeździe Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii i VIII Środkowo Europejskim Kongresie Osteoporozy i Osteoartrozy, który odbędzie się w dniach 22-23.10.2021. Z racji obecnie panującej pandemii, Kongres jest organizowany w formie wirtualnej. Program przewiduje 26 wykładów zawierających najnowsze i praktyczne informacje z zakresu diagnostyki i leczenia osteoporozy, w tym leków anabolicznych i wiele innych.

 

Wykłady wygłoszą znakomici wykładowcy z Polski oraz zaproszeni Goście z zagranicy jak profesorowie: C. Cooper, S. Cummings, J.A. Kanis, P. Lakatos, O. Lesniak, S. Papapoulos, J. Payer, V. Povoroznyuk. Wspomnę, że prof. J.A. Kanis, i S. Papapoulos będą świętować 20 lecie współpracy z naszym Towarzystwem.

 

Językiem wykładowym jest język polski i angielski, 2 sesje (nr 3 i 6) będą łącznie w języku angielskim.

Rejestracja na Kongres wyłącznie online, liczba miejsc na platformie internetowej jest ograniczona.

 

Szczegółowe informacje oraz rejestracja: TUTAJ

Komitet Naukowy i Organizacyjny
Prof. dr hab. med. Edward Czerwiński – Przewodniczący
Prof. dr hab. med. Ewa Sewerynek
Prof. dr hab. med. Edward Franek

Kontakt: kongres@osteoporoza.pl
+48 794 090 497 +48 668 336 540
Denosumab powrócił na listy refundacyjne !!!!

Wiadomość sponsorowana

Dzięki masowej interwencji PT Użytkowników Polskiego Portalu Osteoporozy i innych osób denosumab został przywrócony na listy refundacyjne z dniem 01.05.2021!

W imieniu Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii składam ogromne podziękowania za Państwa zaangażowanie. Szczególnie dziękuję osobom, które przesłały kopie swojego maila na pocztę portalu: kontakt@osteoporoza.pl.

 

Informacje o refundacji są zawarte w „Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 kwietnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2021r.”, zał. 57: Zmiany cen detalicznych i dopłat pacjenta: LINK.

Poniżej kopia treści z „Załącznik 57_zmiany_cen_detal.”… pkt. 2; kolumna F (pokreślenia własne).

„Osteoporoza pomenopauzalna (T-score mniejsze lub równe -2,5 mierzone metodą DXA lub wystąpienie złamania osteoporotycznego) u kobiet w wieku powyżej 60 lat, po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania. Osteoporoza (T-score mniejsze lub równe -2,5 mierzone metodą DXA lub wystąpienie złamania osteoporotycznego) u mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania.”

 

Cena detaliczna z aktualnego obwieszczenia: 622,90zł
30% – 186,87zł

U osób powyżej 75 r.ż., które spełniają wyżej wymienione kryteria denosumab można przepisać, jak poprzednio, bezpłatnie. Informacje: LINK.

Szczegółowa interpretacja wskazań znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia: LINK.

Skrócona informacja o leku Prolia znajduje się TUTAJ – LINK.
PL-PRO-0421-00019
Data utworzenia: 29.04.2021 r

 

Jeszcze raz serdecznie dziękuję Państwu za wsparcie.

Z poważaniem,
Prof. dr hab. med. Edward Czerwiński
Przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii

w sprawie:

„Projektu obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2021 r.”

Dostępnego na  stronie gov.pl w dniu 16.04.2021 z terminem składania wniosków do 19.04.2021 godz.15.00

Szanowny Panie Ministrze,

Z przerażeniem przeczytałem zamiar usunięcia z listy refundacyjnej leku  Prolia, substancja czynna denosumab (pozycja nr 26 w załączniku „57-Zmiany-urzędowych-cen-zbytu-i-nowe-produkty”).

Trudno jest pojąć ignorowanie problemu osteoporozy, która obejmuje w Polsce populację ok. 2.200.000 osób; na którą po 50 r.ż. cierpi 30% kobiet i 6% mężczyzn. Jeszcze trudniej jest zrozumieć, że można nie wiedzieć, że po złamaniu  szyjki kości udowej, które jest skutkiem osteoporozy w ciągu  roku umiera 25% kobiet i 35% mężczyzn. Koszt leczenia złamań osteporotycznych szacowany  jest na ok. 2,9 miliarda.(https://osteoporoza.pl/wp-content/uploads/pliki/02_Raport_System_OP_Minist-7_2015.02.10.pdf). Podkreślam, że podawana w sprawozdaniach NFZ kwota leczenia osteoporozy dotyczy wyłącznie leczenia farmakologicznego (ok. 41 milionów) i stanowi ok. 1,38 % tej kwoty.

Złamaniom osteoporotycznym można skutecznie zapobiegać. Obecne leki  (bisfosfoniany i denosumab) redukują ryzyko złamania kręgosłupa  śr. 60% i szyjki k. udowej  40%.

Na rynku mamy obecnie  generyczne bisfosfoniany jak:

  1. Alendronian – pod dostatkiem w aptekach
  2. Risedronian – obecnie brak w hurtowniach
  3. Ibandronian – pod dostatkiem w aptekach, ale jest najmniej skutecznym lekiem w OP i nie powinien być stosowany u chorych z dużym ryzykiem złamania.
  4. Zoledronian – niedostępny w Polsce

W praktyce w leczeniu OP w Polsce, zgodnie z zasadami GCP, możemy stosować alendronian i denosumab. Niestety osoby starsze bardzo często nie mogą przyjmować  alendronianu, jako leku doustnego, z powodu  zaburzeń w przewodzie pokarmowym (reflux, stany zapalne i inne) i dla tych pacjentów jedynym ratunkiem w obecnej sytuacji jest denosumab.

Usunięcie denosumabu z listy refundacyjnej spowoduje zaprzestanie leczenia przez olbrzymią większość kobiet, ponieważ nie będą w stanie pokryć kosztów leku.

Skutkiem tej nieodpowiedzialnej decyzji będzie wzrost liczby  złamań, niepełnosprawności, zgonów i dramatów ludzkich.

Zwracam się zatem z prośbą o pozostawienie denosumabu na liście leków refundowanych, jako niezbędnego w leczenia osteoporozy w Polsce.

Polskie Towarzystwo Osteoartrologii
Przewodniczący Zarządu

Prof. dr hab. med. Edward Czerwiński