E-biuletyn, październik/2018
ŚWIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY
20 PAŹDZIERNIKA 2018
WIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY?
DLACZEGO JEST TAK WAŻNY?
mięśniowo-szkieletowych wśród lekarzy, polityków, mediów i ogółu społeczeństwa. Światowy Dzień Osteoporozy wspiera akcje krajowych stowarzyszeń pacjentów chorujących na osteoporozę z całego świata, których działalność jest prowadzona w ponad 99 krajach. Głównym organizatorem obchodów jest International Osteoporosis Foundation (IOF).
Nagłośnienie Dnia Osteoporozy obejmuje również szeroko zakrojoną kampanię promocyjną z wykorzystaniem dostępnych mediów społecznościowych (Facebook, www.facebook.com/worldosteoporosisday, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube, Google+)
PRZYDATNE FAKTY NA TEMAT OSTEOPOROZY.
Czy wiesz że?
W Polsce obecnie mieszka 2 700 000 osób ze złamaniem osteoporotycznym. Określamy ten stan mianem cichej epidemii!
·hospitalizacji niż rak piersi, zawał i wiele innych chorób
·
·
·
·
·
·
·do 9 milionów złamań rocznie
·
·
·
·
·
KAMPANIA 2018
Zmień postrzeganie
NIE POZOSTAWIAJ ZDROWIA SWOICH KOŚCI PRZYPADKOWI.
Osteoporoza to choroba która osłabia kości i sprawia że są bardziej podatne na złamania. Na świecie złamania spowodowane osteoporozą (tzw. złamania typu fragility lub niskoenergetyczne) dotykają 1/3 kobiety i 1/5 mężczyzn po 50. roku życia. Są one przyczyną bólu, niepełnosprawności, utraty niezależności i przedwczesnej śmierci milionów osób. Każde złamanie kręgosłupa może prowadzić do ostrego, chronicznego bólu pleców, utraty wzrostu, zwiększenia kifozy piersiowej (zgięcia pleców – tzw. wdowi garb) i ograniczonej ruchomości.
ZŁAMANIA SĄ ŚWIATOWYM PROBLEMEM.
NIEDOSTATECZNE DIAGNOZOWANIE I LECZENIE ZŁAMAŃ KRĘGOSŁUPA.
OSTEOPOROZA NIE GRA FAIR.
Złamania osteoporotyczne kręgosłupa są prawie dwa razy częstsze niż inne złamania spowodowane osteoporozą i występują u 30 do 50% osób po 50 roku życia.
Poważne, długotrwałe następstwa złamań osteoporotycznych mogą drastycznie zmniejszyć twoją niezależność fizyczną i jakość życia.
na zahamowanie spadku gęstości mineralnej kości. Najlepiej by farmakoterapia wraz z ćwiczeniami fizycznymi i zmianą stylu życia zostały wprowadzone tak szybko, jak to tylko możliwe.
Skuteczna terapia może w ciągu 6-12 miesięcy zmniejszyć ryzyko złamań kręgosłupa o 50-80%.
JUŻ DOZNAŁEŚ ZŁAMANIA? – NIE DOPUŚĆ DO KOLEJNEGO.
Każdy pacjent po 50 roku życia zgłaszający się ze świeżym rozpoznanym złamaniem kręgosłupa jest narażony na wysokie ryzyko kolejnego złamania i powinien zostać poddany badaniu w kierunku osteoporozy i terapii. Powinno to nastąpić w przeciągu 3 tygodni od diagnozy. To szczególnie istotne, ponieważ w ciągu pierwszego roku po złamaniu ryzyko ponownego złamania w obrębie kręgosłupa lub w innej lokalizacji zwiększa się drastycznie. W wypadku braku leczenia w ciągu roku ok. 20% kobiet doświadczy kolejnego złamania kręgosłupa. Diagnostyka obrazowa dostarczy ważnych informacji o twoim złamaniu i pozwoli lekarzowi ocenić czy złamanie jest nowe (ostre) czy starsze (chroniczne). Rentgen jest najpopularniejszą metodą diagnozowania złamań kręgosłupa. Skany DXA z VFA (Vertebral Fracture Assessment) także są stosowane w diagnostyce złamań kręgowych.
USTAL CAŁOŻYCIOWY PLAN DLA ZDROWIA TWOICH KOŚCI
NIE CZEKAJ Z LECZENIEM OSTEOPOROZY NA ZŁAMANIE.
PROWADŹ STYL ŻYCIA ZDROWY DLA KOŚCI
Wpłynie to na wzmocnienie kości i zmniejszanie ryzyka złamań. Wykonuj regularnie ćwiczenia z obciążeniem i wzmacniające mięśnie, stosuj zdrową zbilansowaną dietę bogatą w wapń, witaminę D i białko. Unikaj palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu.
MIEJ ŚWIADOMOŚĆ INDYWIDUALNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA
POPROŚ LEKARZA O OCENĘ STANU ZDROWIA KOŚCI
Dla kobiet dobry moment na ocenę zdrowia kości to menopauza. Niezależnie od wieku, jeżeli występują u ciebie czynniki ryzyka złamania nie wahaj się poprosić lekarza o więcej informacji i testów.
PRZYJMUJ LEKI WZMACNIAJĄCE TWOJE KOŚCI
złamania osteoporotycznego lub twój lekarz stwierdził, że z innych powodów istnieje wysokie ryzyko złamania, zostaną ci prawdopodobnie przepisane leki ograniczające ryzyko przyszłych złamań. Upewnij się, że bierzesz leki zgodnie z zaleceniami, a jeśli martwią cię jakieś efekty uboczne porozmawiaj ze swoim lekarzem. Kontynuując leczenie chronisz kości przed niebezpiecznymi i potencjalnie zagrażającymi życiu złamaniami.
ZAPOBIEGAJ UPADKOM
Jeśli masz słabe kości musisz dodatkowo chronić się przed upadkami, między innymi wykonując ćwiczenia poprawiające siłę mięśniową i równowagę, badając wzrok i odpowiednio zabezpieczając swój dom.
Okaż wsparcie w walce z osteoporozą –
ubierz się na biało 20 października!
WIĘCEJ INFORMACJI O OSTEOPOROZIE ZNAJDZIESZ NA STRONIE
VII ŚRODKOWO EUROPEJSKI KONGRES
OSTEOPOROZY I OSTEOARTROZY
|