1

E-biuletyn, październik/2018

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY

20 PAŹDZIERNIKA 2018

WIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY?

DLACZEGO JEST TAK WAŻNY?

mięśniowo-szkieletowych wśród lekarzy, polityków, mediów i ogółu społeczeństwa. Światowy Dzień Osteoporozy wspiera akcje krajowych stowarzyszeń pacjentów chorujących na osteoporozę z całego świata, których działalność jest prowadzona w ponad 99 krajach. Głównym organizatorem obchodów jest International Osteoporosis Foundation (IOF).

Nagłośnienie Dnia Osteoporozy obejmuje również szeroko zakrojoną kampanię promocyjną z wykorzystaniem dostępnych mediów społecznościowych (Facebook, www.facebook.com/worldosteoporosisday, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube, Google+)

PRZYDATNE FAKTY NA TEMAT OSTEOPOROZY.

Czy wiesz że?

W Polsce obecnie mieszka 2 700 000 osób ze złamaniem osteoporotycznym. Określamy ten stan mianem cichej epidemii!

·hospitalizacji niż rak piersi, zawał i wiele innych chorób

·

·

·

·

·

·

·do 9 milionów złamań rocznie

·

·

·

·

·

KAMPANIA 2018


Zmień postrzeganie

 

NIE POZOSTAWIAJ ZDROWIA SWOICH KOŚCI PRZYPADKOWI.

Osteoporoza to choroba która osłabia kości i sprawia że są bardziej podatne na złamania. Na świecie złamania spowodowane osteoporozą (tzw. złamania typu fragility lub niskoenergetyczne) dotykają 1/3 kobiety i 1/5 mężczyzn po 50. roku życia. Są one przyczyną bólu, niepełnosprawności, utraty niezależności i przedwczesnej śmierci milionów osób. Każde złamanie kręgosłupa może prowadzić do ostrego, chronicznego bólu pleców, utraty wzrostu, zwiększenia kifozy piersiowej (zgięcia pleców – tzw. wdowi garb) i ograniczonej ruchomości.

ZŁAMANIA SĄ ŚWIATOWYM PROBLEMEM.

NIEDOSTATECZNE DIAGNOZOWANIE I LECZENIE ZŁAMAŃ KRĘGOSŁUPA.

OSTEOPOROZA NIE GRA FAIR.

Złamania osteoporotyczne kręgosłupa są prawie dwa razy częstsze niż inne złamania spowodowane osteoporozą i występują u 30 do 50% osób po 50 roku życia.

Poważne, długotrwałe następstwa złamań osteoporotycznych mogą drastycznie zmniejszyć twoją niezależność fizyczną i jakość życia.

  na zahamowanie spadku gęstości mineralnej kości. Najlepiej by farmakoterapia wraz z ćwiczeniami fizycznymi i zmianą stylu życia zostały wprowadzone tak szybko, jak to tylko możliwe.

Skuteczna terapia może w ciągu 6-12 miesięcy zmniejszyć ryzyko złamań kręgosłupa o 50-80%.

JUŻ DOZNAŁEŚ ZŁAMANIA? – NIE DOPUŚĆ DO KOLEJNEGO.

Każdy pacjent po 50 roku życia zgłaszający się ze świeżym rozpoznanym złamaniem kręgosłupa jest narażony na wysokie ryzyko kolejnego złamania i powinien zostać poddany badaniu w kierunku osteoporozy i terapii. Powinno to nastąpić w przeciągu 3 tygodni od diagnozy. To szczególnie istotne, ponieważ w ciągu pierwszego roku po złamaniu ryzyko ponownego złamania w obrębie kręgosłupa lub w innej lokalizacji zwiększa się drastycznie. W wypadku braku leczenia w ciągu roku ok. 20% kobiet doświadczy kolejnego złamania kręgosłupa. Diagnostyka obrazowa dostarczy ważnych informacji o twoim złamaniu i pozwoli lekarzowi ocenić czy złamanie jest nowe (ostre) czy starsze (chroniczne). Rentgen jest najpopularniejszą metodą diagnozowania złamań kręgosłupa. Skany DXA z VFA (Vertebral Fracture Assessment) także są stosowane w diagnostyce złamań kręgowych.

USTAL CAŁOŻYCIOWY PLAN DLA ZDROWIA TWOICH KOŚCI

NIE CZEKAJ Z LECZENIEM OSTEOPOROZY NA ZŁAMANIE.

PROWADŹ STYL ŻYCIA ZDROWY DLA KOŚCI

Wpłynie to na wzmocnienie kości i zmniejszanie ryzyka złamań. Wykonuj regularnie ćwiczenia z obciążeniem i wzmacniające mięśnie, stosuj zdrową zbilansowaną dietę bogatą w wapń, witaminę D i białko. Unikaj palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu.

MIEJ ŚWIADOMOŚĆ INDYWIDUALNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA

 

POPROŚ LEKARZA O OCENĘ STANU ZDROWIA KOŚCI

Dla kobiet dobry moment na ocenę zdrowia kości to menopauza. Niezależnie od wieku, jeżeli występują u ciebie czynniki ryzyka złamania nie wahaj się poprosić lekarza o więcej informacji i testów.

PRZYJMUJ LEKI WZMACNIAJĄCE TWOJE KOŚCI

  złamania osteoporotycznego lub twój lekarz stwierdził, że z innych powodów istnieje wysokie ryzyko złamania, zostaną ci prawdopodobnie przepisane leki ograniczające ryzyko przyszłych złamań. Upewnij się, że bierzesz leki zgodnie z zaleceniami, a jeśli martwią cię jakieś efekty uboczne porozmawiaj ze swoim lekarzem. Kontynuując leczenie chronisz kości przed niebezpiecznymi i potencjalnie zagrażającymi życiu złamaniami.

ZAPOBIEGAJ UPADKOM

Jeśli masz słabe kości musisz dodatkowo chronić się przed upadkami, między innymi wykonując ćwiczenia poprawiające siłę mięśniową i równowagę, badając wzrok i odpowiednio zabezpieczając swój dom.

Okaż wsparcie w walce z osteoporozą –
ubierz się na biało 20 października!

WIĘCEJ INFORMACJI O OSTEOPOROZIE ZNAJDZIESZ NA STRONIE

WWW.OSTEOPOROZA.PL

 

VII ŚRODKOWO EUROPEJSKI KONGRES 
OSTEOPOROZY I OSTEOARTROZY

1 października 2018 rozpoczęła się rejestracja na Kongres.

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ NA:

Podczas Kongresu przedstawione zostaną doniesienia łączące osteoporozę z endokrynologią, nefrologią, a także układowymi chorobami tkanki łącznej. Szczególną uwagę poświęcimy wielodyscyplinarnemu spojrzeniu na kość w aspekcie upadków i złamań. Nowościami VI Kongresu Osteoporozy będą: sarkopenia i próba odpowiedzi na pytanie, czy jest to jedna, wspólna choroba z osteoporozą oraz możliwości i zalety wdrożenia w Polsce Systemu Zapobiegania Złamaniom, który z powodzeniem funkcjonuje już w innych krajach. Zgodnie z wieloletnią tradycją odbędą się również dyskusja okrągłego stołu oraz warsztatowe spotkania z ekspertami.

Reginster, H. Resch. Językiem wykładowym będzie polski i angielski.

Głównymi organizatorami Kongresu są Polskie Towarzystwo Osteoartrologi (PTOA) oraz Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych (EFOM).

Więcej informacji na www.osteoporoza.pl

 

Kalendarz Zjazdów 2018

VI WIERZEJEWSKIEGO SYMPOZJUM STAWU BIODROWEGO 
19-20.10.2018, Warszawa 

FOOT & ANKLE – CURRENT CONCEPT 
19-20.10.2018, Wrocław 

V SYMPOZJUM LECZENIE ZACHOWUJĄCE STAW BIODROWY: ARTROSKOPIA, CHIRURGIA MAŁOINWAZYJNA, FIZJOTERAPIA
 
26-27.10.2018, Pabianice 

II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA – INTERNA DLA REZYDENTÓW 
16-17.11.2018, Kraków 

5th INTERNATIONAL SPORTS & ARTHRITIS MSK CONFERENCE
 
16-17.11.2018, Gdańsk 

KNEE MASTER 2018

24.11.2018, Warszawa 

ORTHOPAEDICS AND TRAUMATOLOGY EASTERN CONVENTION 
6-8.12.2018, Poznań 

VII KONFERECNJA POST EULAR & ACR 
7-8.12.2018, Poznań 

6TH CONGRESS ON CONTROVERSIES, DEBATES & CONSENSUS IN BONE, MUSCLE & JOINT DISEASES 
8.-10.11.2018, Bangkok, Tajlandia 

7th ASIA- PACIFIC OSTEOPOROSIS CONFERENCE – IOF REGIONAL 2018
 
28.11-01.12.2018, Sydney, Australia 

OSTEOPOROSIS CONFERENCE 2018
 
02-04-12.10.2018, Birmingham, Wielka Brytania