1

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę – 24.06.2019

Wg szacunków osteoporozę rozpoznaje się u 30% kobiet i ok 8% mężczyzn. Mimo iż proste badanie gęstości kości pozwala określić ryzyko osteoporozy – to wielu pacjentów nigdy na nie nie trafia.

Coraz częściej złamanie będące pierwszym zwiastunem obniżonej gestości kości jest leczone tylko przez ortopedę. Okoliczności towarzysżace złamaniu (upadek, niewielka siła urazu) związane z możliwą chorobą kości są ignorowane, co powoduje że wg Internatinal Ostoeporosis Foundation nawet 78% pacjentów w ogóle nie podejmuje stosownego leczenia (pozwalającego na zapobieżenie złamaniom wtórnym).Szacuje się, że rzeczywista liczba nieleczonych w Uni Europejskiej w zależności od kraju waha się między 44 a 95%. Złamania będące najpoważniejszą manifestacją choroby są szczególnie groźne dla kobiet. Życiowe ryzyko złamania dla  kobiety 50-letniej wynosi 40% a każde złamanie zwiększa ryzyko kolejnego 2-6 razy. 

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym, na okoliczność tegorocznego Dnia Chorych na Osteoporozę, opracowaniem Prof. E. Czerwińskiego w załączniku poniżej.