Dla lekarzy

E-biuletyn, październik/2018

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY

20 PAŹDZIERNIKA 2018

 

W nadchodzącą sobotę 20.10.2018 po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień Osteoporozy. 

CZYM JEST  ŚWIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY?

DLACZEGO JEST TAK WAŻNY?

Obchodzony od 1996 roku Światowy Dzień Osteoporozy jest coroczną kampanią służącą  zwiększeniu globalnej świadomości na temat prewencji, diagnostyki i leczenia osteoporozy i innych chorób mięśniowo-szkieletowych wśród lekarzy, polityków, mediów i ogółu społeczeństwa. Światowy Dzień Osteoporozy wspiera akcje krajowych stowarzyszeń pacjentów chorujących na osteoporozę z całego świata, których działalność jest prowadzona w ponad 99 krajach. Głównym organizatorem obchodów jest International Osteoporosis Foundation (IOF).

Temat przewodni tegorocznych obchodów pozostał taki jak w latach 2016-2017: „Kochaj swoje kości – zadbaj o swoją przyszłość”. Jest on częścią długoterminowej strategii promocyjnej mającej za zadanie zwrócić uwagę na konieczność podjęcia wczesnych działań w celu ochrony kości i mięśni, co zaowocuje poprawieniem jakości życia i poziomu niezależności w przyszłości. Podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy zachęcają do ubierania się w tym dniu na biało, by okazać wsparcie osobom chorującym na tę chorobę, pozostającym w grupie ryzyka złamań niskoenergetycznych.

Nagłośnienie Dnia Osteoporozy obejmuje również szeroko zakrojoną kampanię promocyjną z wykorzystaniem dostępnych mediów społecznościowych (Facebook, www.facebook.com/worldosteoporosisday, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube, Google+)

 

PRZYDATNE FAKTY NA TEMAT OSTEOPOROZY.

Czy wiesz że?

·       W Polsce obecnie mieszka 2 700 000 osób ze złamaniem osteoporotycznym. Określamy ten stan mianem cichej epidemii!

·       Według przewidywań do 2050 roku złamania biodra u mężczyzn wzrosną
o 310%, a u kobiet o 240%

·       Urbanizacja i starzenie się społeczeństwa znacząco zwiększają ryzyko osteoporozy

·       Osteoporoza jest odpowiedzialna za więcej dni  hospitalizacji niż rak piersi, zawał i wiele innych chorób

·       1 na 5 kobiet z złamaniami kręgosłupa doświadczy kolejnego złamania
w przeciągu roku

·       Złamanie biodra prowadzi do utraty niezależności – po roku od złamania około 60% pacjentów wymaga pomocy, a 20% będzie wymagało długoterminowej profesjonalnej opieki

·       Ryzyko złamania jest aż do 27% wyższe niż ryzyko raka prostaty

·       Co 3 sekundy dochodzi do złamania

·       Jeżeli doświadczyłeś jednego złamania, ryzyko kolejnego się podwaja

·       Na całym świecie 1/3 kobiety i 1/5 mężczyzn po 50 roku życia doświadczy złamania osteoporotycznego

·       Dochodzi  do 9 milionów złamań rocznie

·       Wcześniejsze złamanie jest powiązane ze zwiększeniem ryzyka kolejnego złamania o 86%

·       Tylko 1/3 złamań kręgosłupowych staje się przedmiotem uwagi klinicystów.

·       80% osób które doznały złamania osteoporotycznego nie jest ani diagnozowana ani leczona, co zwiększa ryzyko ponownych złamań

·       U mężczyzn ryzyko złamania jest do 27% wyższe niż ryzyko raka prostaty

·       Chroń swoją przyszłość, jeżeli jesteś zagrożony poproś o ocenę zdrowia kości

 

KAMPANIA 2018

CELE:
Buduj świadomość
Dotrzyj do dużej liczby odbiorców
Bądź multikulturowy

Zwróć uwagę na częstość występowania i następstwa
Zmień postrzeganie

 

 

NIE POZOSTAWIAJ ZDROWIA SWOICH KOŚCI PRZYPADKOWI.

WIĘKSZOŚĆ LUDZI NIE WIE ŻE MA OSTEOPOROZĘ DOPÓKI NIE DOJDZIE DO  ZŁAMANIA.

Osteoporoza to choroba która osłabia kości i sprawia że są bardziej podatne na złamania. Na świecie złamania spowodowane osteoporozą (tzw. złamania typu fragility lub niskoenergetyczne) dotykają 1/3 kobiety i 1/5 mężczyzn po 50. roku życia. Są one przyczyną bólu, niepełnosprawności, utraty niezależności i przedwczesnej śmierci milionów osób. Każde złamanie kręgosłupa może prowadzić do ostrego, chronicznego bólu pleców, utraty wzrostu, zwiększenia kifozy piersiowej (zgięcia pleców – tzw. wdowi garb) i ograniczonej ruchomości.

 

ZŁAMANIA SĄ ŚWIATOWYM PROBLEMEM.

NIEDOSTATECZNE DIAGNOZOWANIE I LECZENIE ZŁAMAŃ KRĘGOSŁUPA.

Złamania kręgosłupa często umykają uwadze lekarzy. Istnieje wiele przyczyn tej sytuacji, między innymi fakt, że złamania kręgosłupa często nie są bolesne, lub –
w wypadku zgłaszania dolegliwości – lekarze po prostu przepisują leki na “ból pleców”
i nie szukając głębszych przyczyn dolegliwości pacjentów.

Radiolodzy mogą nie zauważyć oznak złamania kompresyjnego (zapadnięcia  kręgu) i go nie odnotować. Jedynie 40% starszych kobiet i 20% starszych mężczyzn
z widocznymi złamaniami kręgosłupa jest kierowanych na badanie w kierunku osteoporozy.

 

 

OSTEOPOROZA NIE GRA FAIR.

Złamania osteoporotyczne kręgosłupa są prawie dwa razy częstsze niż inne złamania spowodowane osteoporozą i występują u 30 do 50% osób po 50 roku życia.

Poważne, długotrwałe następstwa złamań osteoporotycznych mogą drastycznie zmniejszyć twoją niezależność fizyczną i jakość życia.

Do konsekwencji należą:

·       Poważne deformacje (pogłębiona kifoza piersiowa – tzw. wdowi garb)

·       Ostry lub chroniczny ból pleców

·       Trudności przy pochylaniu się i prostowaniu

·       Trudności przy codziennych czynnościach takich jak ubieranie się, czy wchodzenie po schodach

·       Depresja

·       Zwiększona ilość dni spędzonych w łóżku

·       Trudności z oddychaniem

·       Problemy trawienne

 

LECZ OSTEOPOROZĘ – PODSTAWOWĄ PRZYCZYNĘ ZŁAMAŃ KOŚCI.

Jest wiele bezpiecznych i skutecznych form leczenia, które mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wtórnych złamań kości. Badanie densytometryczne pomoże twojemu lekarzowi ocenić stan zdrowia twoich kości i wybrać odpowiedni  sposób leczenia skierowany  na zahamowanie spadku gęstości mineralnej kości. Najlepiej by farmakoterapia wraz z ćwiczeniami fizycznymi i zmianą stylu życia zostały wprowadzone tak szybko, jak to tylko możliwe.

Skuteczna terapia może w ciągu 6-12 miesięcy zmniejszyć ryzyko złamań kręgosłupa o 50-80%.

 

JUŻ DOZNAŁEŚ ZŁAMANIA? – NIE DOPUŚĆ DO KOLEJNEGO.

 

Każdy pacjent po 50 roku życia zgłaszający się ze świeżym rozpoznanym złamaniem kręgosłupa jest narażony na wysokie ryzyko kolejnego złamania i powinien zostać poddany badaniu w kierunku osteoporozy i terapii. Powinno to nastąpić w przeciągu 3 tygodni od diagnozy. To szczególnie istotne, ponieważ w ciągu pierwszego roku po złamaniu ryzyko ponownego złamania w obrębie kręgosłupa lub w innej lokalizacji zwiększa się drastycznie. W wypadku braku leczenia w ciągu roku ok. 20% kobiet doświadczy kolejnego złamania kręgosłupa. Diagnostyka obrazowa dostarczy ważnych informacji o twoim złamaniu i pozwoli lekarzowi ocenić czy złamanie jest nowe (ostre) czy starsze (chroniczne). Rentgen jest najpopularniejszą metodą diagnozowania złamań kręgosłupa. Skany DXA z VFA (Vertebral Fracture Assessment) także są stosowane w diagnostyce złamań kręgowych.

 

 

USTAL CAŁOŻYCIOWY PLAN DLA ZDROWIA TWOICH KOŚCI

NIE CZEKAJ Z LECZENIEM OSTEOPOROZY NA ZŁAMANIE.

 

1.    PROWADŹ STYL ŻYCIA ZDROWY DLA KOŚCI

Wpłynie to na wzmocnienie kości i zmniejszanie ryzyka złamań. Wykonuj regularnie ćwiczenia z obciążeniem i wzmacniające mięśnie, stosuj zdrową zbilansowaną dietę bogatą w wapń, witaminę D i białko. Unikaj palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu.

 

2.    MIEJ ŚWIADOMOŚĆ INDYWIDUALNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA

Opracowany przez IOF 1-minutowy test ryzyka osteoporozy zasygnalizuje ci obecność indywidualnych czynników ryzyka. Możesz też poprosić lekarza o wypełnienie kalkulatora FRAX – prostego internetowego kwestionariusza, który kalkuluje twoje ryzyko złamania na najbliższe 10 lat. 

 

3.    POPROŚ LEKARZA O OCENĘ STANU ZDROWIA KOŚCI

Dla kobiet dobry moment na ocenę zdrowia kości to menopauza. Niezależnie od wieku, jeżeli występują u ciebie czynniki ryzyka złamania nie wahaj się poprosić lekarza o więcej informacji i testów.

 

4.    PRZYJMUJ LEKI WZMACNIAJĄCE TWOJE KOŚCI

Jeżeli  doznałeś  złamania osteoporotycznego lub twój lekarz stwierdził, że z innych powodów istnieje wysokie ryzyko złamania, zostaną ci prawdopodobnie przepisane leki ograniczające ryzyko przyszłych złamań. Upewnij się, że bierzesz leki zgodnie z zaleceniami, a jeśli martwią cię jakieś efekty uboczne porozmawiaj ze swoim lekarzem. Kontynuując leczenie chronisz kości przed niebezpiecznymi i potencjalnie zagrażającymi życiu złamaniami.

 

5.    ZAPOBIEGAJ UPADKOM

Jeśli masz słabe kości musisz dodatkowo chronić się przed upadkami, między innymi wykonując ćwiczenia poprawiające siłę mięśniową i równowagę, badając wzrok i odpowiednio zabezpieczając swój dom.

 

 

Okaż wsparcie w walce z osteoporozą –
ubierz się na biało 20 października!

WIĘCEJ INFORMACJI O OSTEOPOROZIE ZNAJDZIESZ NA STRONIE

WWW.OSTEOPOROZA.PL

 

VII ŚRODKOWO EUROPEJSKI KONGRES 
OSTEOPOROZY I OSTEOARTROZY
Kraków, 27-28 września 2019

    
Polskie Towarzystwo Osteoartrologii z przyjemnością zaprasza do udziału w nadchodzącym VII Środkowo Europejskim Kongresie Osteoporozy i Osteoartrozy, który odbędzie się w Krakowie, w dniach 27-28.09.2019. Obrady będą miały miejsce w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Krupniczej 33. Otwarcie kongresu nastąpi 27.09.19 (piątek), o godz. 9.00, obrady zostaną zakończone w sobotę, 28.09.19, godz. 18.00.

1 października 2018 rozpoczęła się rejestracja na Kongres.

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ NA:

www.osteoporoza.pl 

 

Podczas Kongresu przedstawione zostaną doniesienia łączące osteoporozę z endokrynologią, nefrologią, a także układowymi chorobami tkanki łącznej. Szczególną uwagę poświęcimy wielodyscyplinarnemu spojrzeniu na kość w aspekcie upadków i złamań. Nowościami VI Kongresu Osteoporozy będą: sarkopenia i próba odpowiedzi na pytanie, czy jest to jedna, wspólna choroba z osteoporozą oraz możliwości i zalety wdrożenia w Polsce Systemu Zapobiegania Złamaniom, który z powodzeniem funkcjonuje już w innych krajach. Zgodnie z wieloletnią tradycją odbędą się również dyskusja okrągłego stołu oraz warsztatowe spotkania z ekspertami.

Udział w Kongresie zadeklarowali czołowi polscy oraz zagraniczni eksperci w wymienionych dziedzinach, m. in. profesorzy. C. Cooper, D. Hans, J. Kanis, S.Papapoulos, J-Y. Reginster, H. Resch. Językiem wykładowym będzie polski i angielski.

Głównymi organizatorami Kongresu są Polskie Towarzystwo Osteoartrologi (PTOA) oraz Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych (EFOM).

Więcej informacji na www.osteoporoza.pl

 

 

 

Kalendarz Zjazdów 2018

W Polsce

VI WIERZEJEWSKIEGO SYMPOZJUM STAWU BIODROWEGO 
19-20.10.2018, Warszawa 

FOOT & ANKLE – CURRENT CONCEPT 
19-20.10.2018, Wrocław 

V SYMPOZJUM LECZENIE ZACHOWUJĄCE STAW BIODROWY: ARTROSKOPIA, CHIRURGIA MAŁOINWAZYJNA, FIZJOTERAPIA
 
26-27.10.2018, Pabianice 

II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA – INTERNA DLA REZYDENTÓW 
16-17.11.2018, Kraków 

5th INTERNATIONAL SPORTS & ARTHRITIS MSK CONFERENCE
 
16-17.11.2018, Gdańsk 

KNEE MASTER 2018

24.11.2018, Warszawa 

ORTHOPAEDICS AND TRAUMATOLOGY EASTERN CONVENTION 
6-8.12.2018, Poznań 

VII KONFERECNJA POST EULAR & ACR 
7-8.12.2018, Poznań 

 

Na świecie:

6TH CONGRESS ON CONTROVERSIES, DEBATES & CONSENSUS IN BONE, MUSCLE & JOINT DISEASES 
8.-10.11.2018, Bangkok, Tajlandia 

7th ASIA- PACIFIC OSTEOPOROSIS CONFERENCE – IOF REGIONAL 2018
 
28.11-01.12.2018, Sydney, Australia 

OSTEOPOROSIS CONFERENCE 2018
 
02-04-12.10.2018, Birmingham, Wielka Brytania 


Udostępnij lub wydrukuj tę stronę:

Wiadomości portalu

Zostaw swój adres, aby otrzymywać informacje o osteoporozie i innych problemach zdrowotnych.

Akceptuję Informację o przetwarzaniu danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Osteoartrologii.