Dla lekarzy

Nowa monografia „Osteoporoza – problem interdyscyplinarny” Wydawnictwa PZWL już w sprzedaży!

Już dziś zachęcamy do zapoznania się z nową pozycją wydawnictwa PZWL. Dokładny opis publikacji Wydawnictwa PZWL dostępny na stronie www.

Składająca się z 17 rozdziałów monografia przedstawia unikalne wielodyscyplinarne spojrzenie na problem osteoporozy. Egzemplarz monografii otrzyma każdy uczestnik VI Środkowo Europejskiego Kongresu Osteoporozy i Osteoartrozy.
Ze słowa wstępnego:

„W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp wiedzy o biologii kości, mięśni i innych narządów związanych z powstawaniem osteoporozyprowadzącej do złamań. W zapomnienie idzie już kość rozumiana jako tkanka podporowa i osteoporoza jako jej schorzenie. Tradycyjny bowiem podział organizmu na:narząd ruchu, narządy wydzielania wewnętrznego, układ pokarmowy i centralny system nerwowy jest już dalece niewystarczający, gdyż każdy z tych narządów jest również organem wydzielania wewnętrznego.

Osteocyt uznawany przez długie lata za „zamurowanego  osteoblasta” staje się wielkim komunikatorem sterującym nie tylko  przebudową kości, ale również gospodarką energetyczną ustroju. Produkowana przez niego osteokalcyna nie jest tylko białkiem strukturalnym kości, ale cytokiną o działaniu hormonalnym na  trzustkę, mięsień i tkankę tłuszczową. Atrybutem mięśnia jest już nie tylko skurcz ale endokrynne oddziaływanie na kość i inne narządy,włączając mózg.Te interakcje uwzględnione są w rozdziałach o cukrzycy i chorobach nerek w aspekcie złamań osteoporotycznych.

Niewątpliwie nowością są opracowania poświęcone sarkopenii, począwszy od jej patogenezy aż do próby odpowiedzi na pytanie czy sarkopenia i osteoporoza to jedna choroba czy dwie odrębne i czy są to schorzenia czy wynik starzenia się organizmu.

W rozdziałach Monografii szczegółowo omówiono aktualne zalecenia z zakresu suplementacji witaminy D i wapnia, a także farmakoterapię osteoporozy włącznie z lekami najnowszej generacji. Nie zabrakło również rozdziału o upadkach będących przyczyną złamań i zwiększonej śmiertelności.”

Spis rozdziałów wraz z autorami w załączeniu.



Udostępnij lub wydrukuj tę stronę: