Dla lekarzy

World Osteoporosis Day – 20.10.2017

Ruszyła kampania informacyjna Światowego Dnia Osteoporozy 2017. Hasło przewodnie kampanii podobnie jak w roku poprzednim brzmi: „Kochaj swoje kości – zadbaj o swoją przyszłość” (Love your bones: protect your future). 

Tegoroczna kampania skupia się między innymi na zależności pomiędzy zdrowiem kości a nowotworami, choobami otępiennymi (w tym chorobą Alzheimera) i reumatoidalnym zapaleniem stawów. 

Podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy zwracają uwagę jak wazna jest aktywność fizyczna dla zdrowych kości i mięśni i zachowania funkcjonalności w późniejszych latach życia. Obok ćwiczeń oporowych podkreslają oni znaczenie prawidłowej diety (w szczególności odpowiedniej podaży wapnia i witaminy D) i konieczność modyfikacji niekorzystnych nawyków zyciowych (palenie, nadużywanie alkoholu). Organizatorzy w swojej kampanii zachęcają odbiorców do kontaktu z lekarzem, celem profilaktycznego określenia ryzyka osteoporozy i złamania kości. 

W szczególności, przypominają autorzy kampanii, pamiętać nalezy o tym ze zdrowie naszych kości zaczyna się od najmłodszych lat dziecięcych. Wtedy też dieta i ćwiczenia mają ogromny wpływ na późniejszą podatność na złamania. 

Słowami prezesa International Osteoporosis Foundation Prof C. Coopera: 
„Osteoporoza nazywana jest pediatryczną chorobą z konsekwencjami geriatrycznymi…”

Więcej informacji oraz materiały (w języku angielskim) dostępne są pod adresem www.

źródło: http://worldosteoporosisday.org/node/25

Udostępnij lub wydrukuj tę stronę:

Wiadomości portalu

Zostaw swój adres, aby otrzymywać informacje o osteoporozie i innych problemach zdrowotnych.

Akceptuję Informację o przetwarzaniu danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Osteoartrologii.