Dla lekarzy

Endoskopowe techniki chirurgii kręgosłupa

Streszczenia zjazdu PTOiTr – 2000 (W77)

Daniel Zarzycki

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 34-500 Zakopane, Balzera 15

Mało inwazyjne techniki chirurgiczne stają się coraz bardziej popularne i stanowią subspecjalizację chirurgiczną. Standardowe dostępy chirurgiczne są w coraz większym stopniu modyfikowane, na mniej inwazyjne, z nadzieją na skrócenie czasu hospitalizacji pooperacyjnej, na mniejszą ilość komplikacji i śmiertelności pooperacyjną oraz tańszymi kosztami leczenia. .
Postęp technologiczny aktualnie pozwala chirurgom sięgać jam ciała pozaotrzewnowo, wewnątrzotrzewnowo i otworów międzykręgowych bez tradycyjnych dostępów chirurgicznych. Postęp w produkcji fiberoskopów i trójwymiarowych kamer w znacznym stopniu poprawia wizualizację struktur otaczających kręgosłup. Nie wszystkie procedury chirurgiczne mogą być wykonane za pomocą chirurgii mało inwazyjnej. Laparoskopowe i torakoskopowe kręgosłupowe procedury wymagają od chirurga osobistego doświadczenia w wykonywaniu tych zabiegów za pomocą dostępów tradycyjnych. Doświadczenie w minimalnie inwazyjnej chirurgii kręgosłupa wymaga specjalnego szkolenia i niemożliwe jest wykonywanie tych zabiegów po kilkudniowym kursie. Pierwsze doświadczenia w stosowaniu tego typu technik chirurgicznych na świecie są pozytywne lecz określane jako umiarkowanie entuzjastyczne – zwłaszcza w leczeniu schorzeń kręgosłupa, zlokalizowanych w jamie brzusznej. Moje doświadczenie jest również pozytywne, są one wartościowe dla specjalnie wyselekcjonowanych pacjentów.

Udostępnij lub wydrukuj tę stronę: